Regeringen sigter efter en gradvis og kontrolleret genåbning af Danmark efter påske – forudsat, at tallene ikke stiger.

Dette var udgangspunktet for drøftelserne med statsminister Mette Frederiksen på et møde søndag eftermiddag, hvor HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard, deltog sammen med formanden for HORESTA Region Nordjylland, Lars Mouritzen.

I mødet deltog også finansminister Nicolai Wammen, beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard, erhvervsminister Simon Kollerup og skatteminister Morten Bødskov.

”Vores erhverv er under et ekstremt pres. Den danske oplevelsesindustri er nede med over 90 procent og har derfor hårdt brug for forlængelse og nye justeringer af hjælpepakkerne. Derudover er der brug for tiltag, som skal animere danskerne til at holde ferie og købe oplevelser i Danmark, når der igen åbnes op - og ikke mindst få vores internationale turister tilbage. Vi har fremlagt en plan for ”Genopretning af dansk turisme og oplevelseserhverv”, som indeholder forslag om bl.a. nedsættelse af momsen, et oplevelsesfradrag til alle danskere, markant øget markedsføring samt en række andre tiltag” siger Katia K. Østergaard.

HORESTAs plan kan ses i sin helhed på HORESTAs hjemmeside

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne.

Deltag til Hotel Insights 2026 og få den nyeste indsigt i hotelmarked

HORESTA inviterer nu til årets første Hotel Insights 2026. Over to events i henholdsvis Vejle og København kan du som leder i hotelbranchen få den nyeste viden om markedet og udviklingen i branchen. Den 20. maj sætter vi scenen i Vejle og glæder os til en dag med fagligt indhold og netværk.

Log ind