Sammen med flere uddannelsesinstitutioner har HORESTA sikret et bredt udbud, som giver branchen mulighed for at opkvalificere ufaglærte og faglærte inden for service-, turisme-, og hotel- og restauranterhvervet. Det nye udbud adresse både medarbejder inden for 3F/HORESTA overenskomst men også HK/HORESTA overenskomst, og dermed er der nu mulighed for at opkvalificere både inden for salg, service, hygiejne, kalkulation, økologi og bæredygtighed og meget mere.
Alle forløbene er VEU-godtgørelsesberettiget med mulighed for at søge kompetencefondsstøtte. Det er muligt at deltage i efteruddannelse under hjemsendelse med lønkompensation og dermed bruge hjemsendelsesperioden til opkvalificering enten med VEU-godtgørelse og fondsstøtte eller på lønkompensationsordningen.
Læs mere om udbuddene og få overblik over de økonomiske muligheder.
I forhold til uddannelsesplanlægning kan nedenstående konsulenter fra HORESTA og 3Fs efteruddannelsesprojekt ”JA TAK” bistå med hjælp til ansøgningen (se kontaktinfo herunder)
Generelle spørgsmål om kompetenceudvikling og fondsstøtte kan stilles til HORESTAs uddannelseschef, Pia Svane.
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner burgerrestaurant med Casper Drømme
07-08-2026
-
Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030
07-08-2026
-
Campingpladser mister terræn i dansk turisme: Efterlyser moderne lovgivning
07-08-2026
-
Wolt forventer lavere vækst efter rekordår
07-08-2026
-
Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden
07-08-2026
-
Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne
07-08-2026
-
Svenske momserfaringer vækker bekymring i restaurationsbranchen
07-08-2026
-
I anledning af 45-års jubilæum: Stays sigter mod skandinavisk topplacering
07-08-2026