Regeringen har i dag meldt ud, at det vil være forbudt at gennemføre arrangementer, begivenheder og aktiviteter med over 500 deltagere til og med den 31. august.

Forbuddet får dog ikke praktisk betydning før efter 10. maj. Indtil da gælder forbud mod forsamling af over 10 personer fortsat.

”Vi har længe råbt på at få defineret en grænse for større forsamlinger. Det har vi nu fået. Men hidtil har større arrangementet været defineret med en grænse på 1000. Derfor ser vi det her som en skærpelse”, siger HORESTAs adm. direktør, Katia K. Østergaard.

Hun tilføjer, at selv om der nu er kommet en afklaring på loftet over større forsamlinger, er der fortsat stor usikkerhed for turisme- og oplevelseserhvervet.

”Vi ved fortsat ikke, hvordan reglen om et forsamlingsforbud på 10 personer vil se ud efter den 10. maj, og vi mangler også en afklaring på, hvilke forsamlingsregler der vil gælde efter 31. august. Det betyder, at vi som branche stadigvæk står i den situation, at aflysningerne vælter ind, for ingen ved hvilke arrangementer, der vil kunne afvikles”, siger Katia K. Østergaard.

Hun efterlyser sektorspecifikke hjælpepakker, som blandt andet skal målrettes hotel-, restaurant- og turisterhvervet.

”Det er afgørende for erhvervets muligheder for at rejse sig igen, at vi kompenseres for de enorme tab, vi lider for tiden. Vi har fået rigtig gode hjælpepakker fra regeringen, som delvist kan dække vores omkostninger, men vi kan ikke i så lang tid være uden omsætning”, siger Katia K. Østergaard.

Ulogiske regler

HORESTA retter også kritik imod, at et nyt forbud i bekendtgørelsen, som betyder, at det fremover ikke vil være tilladt at indtage mad- og drikkevarer på udendørsarealer, som tilhører sælger. Reglerne vil blandt andet ramme forlystelsesparker, som ikke vil kunne sælge mad- og drikkevarer på parkens areal.

”Det er dybt problematisk og ulogisk. Som gæst i for eksempel en forlystelsespark kan man dermed ikke købe en sodavand og en sandwich og indtage det på en bænk eller et græsareal i parken”, siger Katia K. Østergaard.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

København sikrer flere millioner til store events

Københavns Kommune vil fastholde muligheden for at tiltrække store begivenheder til hovedstaden efter 2030. Budgetaftalen for 2027 tilfører flere midler til megaeventpuljen og Copenhagen Sprint, mens kommunen også ser på nye eventarealer og turismeindsatser.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind