Før Rasmus Kofoed og Kenneth Toft-Hansen vandt hver deres Bocuse d’Or-statuette i guld, og dermed retten til at kalde sig verdens bedste kok, havde de også en anden titel til fælles. De har nemlig begge prøvet at vinde Årets Kok-konkurrencen.

Nu sætter HORESTA og 3F jagten ind på det næste gastronomiske stjerneskud, når vi igen skal holde danmarksmesterskaberne for professionelle kokke.

Alle interesserede skal indsende opskrifter på en forret og en hovedret. Udfordringen til første ret lyder: ”consommé - kål – bløddyr”, mens opgaven for hovedretten lyder: ”dansk hårvildt – pærer – peberrod”. Med opskrifterne skal der i tilmeldingerne også følge billeder af retterne.

Herefter udvælges 15 kokke ud til semifinalen den 10. november i Odense, og herfra kvalificerer 10 sig til finalen den 22. marts i MCH Messecenter Herning under fødevaremessen FoodExpo.

Så er du den næste vinder af Årets Kok, eller kender du ham/hende?

Tilmelding og yderligere information om konkurrencen findes her.

Tina
Projektleder - Konkurrencer
Tina Graff

Stjernespækket dommerpanel er klar til Årets Kok 2026 i Herning

Når finalisterne til Årets Kok 2026 går i køkkenet til fødevaremessen Foodexpo i næste måned, bliver de vurderet af nogle af verdens bedste kokke. Et stjernespækket dommerpanel står klar til at bedømme finalisternes præstationer, og sammen skal de finde Danmarks bedste kok.

Stribevis af fagkonkurrencer på Foodexpo i næste måned

Nordens største fødevaremesse Foodexpo danner i marts rammen om en række markante fagkonkurrencer. Både etablerede profiler og elever får mulighed for at vise deres kunnen, når branchen mødes i Herning. HORESTA fremhæver konkurrencernes betydning for talentudvikling og rekruttering.

Log ind