HORESTA og 3F’s brandingkampagne af hotel- og restauranterhvervet er kommet flyvende fra start med blandt andet flere end 100.000 visninger på den første film med en social media-influencer. Kampagnens indhold skal dog også drives af 14 ambassadører i erhvervet, som vi løbende vil præsentere. Blandt dem er Christian Wellendorf, kaptajn for kokkelandsholdet og vinder af verdens bedste kokkeassistent ved Bocuse d’Or.
Christian Wellendorf er en af gastronomiens mest blinkende stjerner. Og ikke bare i Danmark: Han har assisteret Kenneth Toft-Hansen til guld ved Bocuse d’Or, og han står i spidsen for kokkelandsholdet. Han har dog også afsat tid til at bidrage til brandingen af hotel- og restauranterhvervet i HORESTA og 3F’s nye kampagne, Hospitality Career.
Christian Wellendorf har begrundet sin opbakning til Hospitality Career sådan:
”Jeg synes, det er supersejt at være håndværker og kunne være med til at kunne inspirere andre unge mennesker til at gå lidt de samme veje, som jeg måske har gjort. Det vil jeg gerne være med til at skabe lidt fokus på”.
Læs mere om kampagnen på siden www.hospitalitycareer.dk.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk ø med restaurantdrift til salg: Se prisen her
04-09-2026
-
HORESTA: Lavere udeserveringsgebyr i København er en vigtig håndsrækning
04-09-2026
-
Copenhagen Marriott runder 25 år med ny direktør
04-09-2026
-
Nyt lejlighedshotel med 110 boliger på vej i København
04-09-2026
-
København sikrer flere millioner til store events
04-09-2026
-
Internationalt: Globale fødevarepriser når højeste niveau siden 2022
04-09-2026