Selvom der stadig er nogle måneder til juleaften, er det allerede nu ved at være på tide at tænke på, om medarbejderne skal holde fri henover julen.
Hvis virksomheden holder lukket mellem jul og nytår, skal arbejdsgiverne nemlig være særligt opmærksomme på, at ferie skal varsles senest en måned før julelukningen.
HORESTAs juridiske afdeling har i denne forbindelse udarbejdet et notat om julelukning og varsling af ferie.
Læs mere i notatet til højre.
Jul og varsling af medarbejdere
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk turisme i vækst: november slår nye overnatningsrekorder
10-01-2025
-
Enklere regler skal få flere unge i fritidsjob
10-01-2025
-
Ny direktør i Paradis vil udnytte fordele med franchisetagere
10-01-2025
-
Ny restaurant åbner på en af Københavns dyreste adresser: Gammel kending må lade livet
10-01-2025
-
Konkursramt hotel solgt på tvangsauktion
10-01-2025
-
Badehotel indgår aftale med kendte ansigter
10-01-2025
Dette indhold er kun synligt for medlemmer af HORESTA. Vores eksperter rådgiver vores medlemmer inden for hoteller, restauranter og turismevirksomheder om alt fra jura og fødevarer til miljø, økonomi & politik. Hvis du vil have glæde af vores viden, er du meget velkommen til at kontakte os for en uforpligtende snak.
Indtast din e-mail og dit password for at logge ind.