Fra den 1. juli blev der indført fælles EU-retslige regler om den momsmæssige behandling af gavekort (vouchers), der betyder, at man fremover – i meget videre omfang end i dag – skal afregne moms på det tidspunkt, hvor et gavekort sælges og ikke – som i dag - på det tidspunkt, hvor gavekortet indløses.

Regelændringen indebærer også, at der fremover vil blive afregnet moms på gavekort, som ikke indløses.  Reglerne om gavekort indarbejdes i momsloven, og lovforslaget med bemærkninger mv. kan i sin helhed ses her.

Medlemmer af HORESTA kan læse mere om regelændringen her.

Kaare
Erhvervsjuridisk chef
Kaare Friis Petersen

SENESTE NYHEDSBREV

HORESTAs lønberegner er opdateret med nye satser

HORESTAs lønberegner er opdateret med nye satser pr. 1. marts 2026. Beregneren giver medlemmer et klart overblik over løn og tillæg på HORESTAs hovedoverenskomst. Værktøjet samler alle lønelementer og gør lønsamtaler enklere og mere gennemsigtige.

Lovforslag om løngennemsigtighed sendt i høring

Det har været længe ventet – og nu er der fremsat lovforslag om løngennemsigtighed, som er sendt i høring. Med lovforslaget er der lagt op til, at reglerne om løngennemsigtighed udskydes og først træder i kraft den 1. januar 2027.

Log ind