Bocuse d’Or-konkurrencen er kun for gastronomiens allerdygtigste, og Danmark er forsvarende mester ved kokken Kenneth Toft-Hansen. Den 28. august skal hans efterfølger findes ved udvægelseskonkurrencen under fødevaremessen Bite Copenhagen i Bella Center.
I feltet til den danske konkurrence finder man fem af gastronomiens største navne herhjemme. Brian Pedersen (Atelier 85), Ronni Mortensen (Geranium), Tommy Friis (Hotel og restaurant Fru Larsen), Patrick Godborg (Babette) og Christoffer Brink (tidl. Restaurant Frank) skal kæmpe om den eftertragtede plads.
Sidstnævnte har før været med i Lyon. Her blev det til en andenplads i konkurrencen som assistent for Jeppe Foldager i 2013.
”Deltagelsen i Bocuse d’Or er en af de vildeste oplevelser, jeg har prøvet. Verdens største kokkenavne kigger på, og alt skal bare gå op i en højere enhed. Og selvom det er en individuel konkurrence, så betyder holdet med coach og assistent utrolig meget”, fortæller Christoffer Brink.
I det nye Visitor kan du læse mere om konkurrencen, hvad der lokker deltagerne til at dedikere månedsvis af træning, og deres syn på at blive den mulige efterfølger til Kenneth Toft-Hansen.
Alle er velkomne til at møde op og heppe på deres personlige favorit den 28. august ved Bite Copenhagen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025