I marts kunne Jesper Dams Hansen lade sig hylde som Årets Kok 2018. Til hverdag er han kok på restauranten Babette i Vordingborg, og han er langt fra den eneste fra dette køkken, som har skabt store resultater ved gastronomiske konkurrencer.

I det nye Visitor fortæller Babette-ejerne Henrik Pedersen og Vivi Schou, hvilke miljø de har skabt for de talentfulde unge. For det er ikke et talentudviklingsprogram, men nærmere et miljø i restauranten, der er fundamentet for at skabe stjerner.

Desuden kigger Visitor nærmere på, hvordan flyruter, valutakurser med mere spiller ind på turisternes rejsemønstre. Der er også fokus på energiforbrug, og hvordan virksomheder kan spare store summer med små ændringer.

Som altid er Visitor også fyldt med både danske og internationale branchenyheder samt relevant rådgivning.

Læs hele det nye nummer her.

Gastrodanmark er trækplaster for mange turister

Dansk gastronomi tiltrækker flere internationale gæster, og både Michelin-restauranter, sociale medier og kendte profiler er med til at styrke Danmarks position. Udviklingen mærkes også uden for de største byer.

Nyt madakademi skal styrke gastroturismen

Et nyt madakademi i Lønstrup skal give flere unge en vej ind i restaurationsbranchen og samtidig afhjælpe manglen på arbejdskraft. Initiativet skal også understøtte udviklingen af områdets voksende gastroturisme.

Log ind