Hotelkæden Scandic meddeler, at de i løbet af kort tid skal bruge 800 nye medarbejdere, fordi de etablerer nye hoteller - først og fremmest i hovedstaden, men også i Aarhus. Samtidig udvider den samlede hotelbranche voldsomt i hovedstadsområdet.
Brancheorganisationen HORESTA bekræfter den massive vækst. I alt er der 8.200 nye hotelværelser på vej til København i de næste tre år. Det svarer til en samlet kapacitetsudvidelse på 47 procent.
”Hotelbranchen har haft nogle rigtig gode år med høje belægningsprocenter. Særligt i København. Dette medfører helt naturligt, at investeringslysten stiger. De fleste kæder på det danske hotelmarked har gang i flere projekter i øjeblikket, og vi oplever også øget interesse for markedet fra flere udenlandske hotelbrands”, fortæller cheføkonom Jonas Kjær fra HORESTA via organisationens hjemmeside.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026