Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Per Voss er tiltrådt som ny direktør for Stammershalle Badehotel på Bornholm. Det oplyser hotellet på LinkedIn. Per Voss er udlært kok og har arbejdet på hoteller og restauranter i både Danmark og udlandet, herunder i Frankrig, ligesom han tidligere har drevet egen restaurant.

Senest har Per Voss været chef for mad og drikke på Villa Copenhagen i København. Han har gennem årene besøgt Bornholm flere gange og fremhæver beliggenheden mellem Tejn og Gudhjem som en af årsagerne til, at han sagde ja til stillingen.

Ambitionen er sammen med medarbejderne at skabe unikke gæsteoplevelser og sikre, at gæsterne føler sig velkomne fra første øjeblik. Per Voss overtager stillingen efter Susanne Vang Søgård, der tidligere på året fratrådte og fra 1. april er tiltrådt som direktør for ø-resortet Vejrø.

Læs hele historien på Turistmonitor

Læs også mere hos Turisme24

Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet

Billund Lufthavnshotel ApS forbedrede resultatet i 2025 med et højere overskud og stigende bruttofortjeneste. Samtidig voksede egenkapitalen, mens medarbejderstaben blev en smule mindre.

Log ind