Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restaurant Flammen åbner den 26. marts sin første restaurant i Sverige med en placering på Storgatan i Halmstad. Åbningen markerer ifølge kæden begyndelsen på en langsigtet satsning på det svenske marked efter mere end et års forberedelse.

Adm. direktør Piet Klein fremhæver, at virksomheden længe har arbejdet frem mod åbningen og ser det som et vigtigt skridt i udviklingen.

Restauranten indrettes med kædens kendte grillbuffet med mindst 15 udskæringer samt et bredt udvalg af tilbehør og en uformel oplevelse målrettet familier. Erfaringerne fra 19 restauranter i Danmark har dannet grundlag for etableringen.

Ifølge Piet Klein forventer kæden at åbne yderligere en til to restauranter i Sverige i løbet af året og er i dialog om lokaler i blandt andet Malmø, Helsingborg og Växjö.

Læs hele historien på FødevareWatch

Unge talenter vinder DM i Skills

DM i Skills i Hjørring samlede elever fra hele landet, herunder deltagere fra hotel- og restaurantbranchen. Tre vindere fra branchen er nu udtaget til at repræsentere Danmark internationalt. HORESTA fremhæver konkurrencen som vigtig for rekruttering.

Log ind