Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Da Dorte Milling og hendes mand Jan Milling i 1994 købte deres første hotel i Odense, var det uden erfaring fra hotelbranchen og uden stor kapital. Beslutningen markerede et skifte fra Dorte Millings baggrund som pædagog til et arbejdsliv som hotelleder.

Opbygningen af virksomheden skete gradvist gennem praktisk erfaring og lange arbejdsdage, hvor opgaver blev løst løbende. I dag ejer familien Milling Hotels, som omfatter 11 hoteller i Danmark. Virksomheden har udviklet sig til en familieforretning, hvor alle tre børn nu er involveret.

Arbejdsliv og familieliv har gennem årene været tæt forbundet, og hverdagen bærer fortsat præg af det familiære. I 2025 blev Jan Milling og Dorte Milling kåret som Årets Ejerledere i Danmark. Dorte Milling markerer sin 60-års fødselsdag den 21. marts med en ferie sammen med familien.

Læs hele historien på Travel News

Go Hotels overtager hotel på NORDø i København

Core Hospitality og Go Hotels har indgået en aftale om driften af hotellet på NORDø i Nordhavn. Fra 1. november 2026 overtager Go Hotels driften, mens hotellets nuværende opdeling mellem long stay lejligheder og hotelværelser fortsætter.

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Log ind