Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Cirkusbygningen har modtaget både Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026 og Publikumsprisen 2026 efter den omfattende restaurering af det ikoniske hus i København. Restaureringen blev gennemført fra april til sensommeren 2025 og omfattede blandt andet facade, historiske detaljer, publikumsområder og tekniske opgraderinger.

Samtidig har Cirkusbygningen modtaget Farveprisen 2026 for restaureringen af Verner Pantons farve og lysunivers i bygningen. Prisen er tildelt Lundgaard & Tranberg Arkitekter for den nænsomme genetablering af det ikoniske farveunivers.

Christian Sunn, CEO og adm. direktør i Cirkusbygningen, siger, at restaureringen har haft fokus på både at bevare kulturarven og fremtidssikre huset som samlingspunkt for oplevelser, kultur, events og erhverv. Han fremhæver samtidig, at det er en særlig anerkendelse, at huset både hædres af fagfolk og publikum.

Arthur Hotels leverer bedre resultat end ventet

Arthur Hotels havde forventet et resultat på niveau med året før, men 2025 endte med fremgang på både indtjening og bundlinje. Koncernen ser samtidig positivt på det igangværende regnskabsår.

Log ind