Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med 2,8 mio. rejsende blev april den bedste måned nogensinde for Københavns Lufthavn.
Det er samtidig 13. måned i træk med passagerrekord. Danske og svenske rejsende stod for henholdsvis 36 og 13 pct. af passagererne, mens størstedelen af de øvrige rejsende kom fra blandt andet Storbritannien, USA og Norge.
Ifølge kommerciel direktør Peter Krogsgaard spiller lufthavnen en central rolle i udviklingen af international turisme til Danmark, hvor forbedrede flyforbindelser gør det lettere at rejse til landet.
Særligt ruter til asiatiske destinationer som Seoul og Shanghai har bidraget til væksten, og lufthavnen oplever fremgang på disse markeder. Samtidig påvirker stigende brændstofpriser enkelte flyselskabers trafik, men ifølge Peter Krogsgaard har det endnu ikke haft en væsentlig effekt på passagertallene.
Lufthavnen følger udviklingen tæt i dialog med de omkring 60 flyselskaber, der opererer i København.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller rammes af udeblivende gæster: Mistænker visumshopping
01-11-2026
-
Tyrkiske onlinefora: Hotelbookinger bruges til at få adgang til Europa
01-11-2026
-
Tysk investor vil bygge hotel til 150 mio. kr. på Rømø
30-10-2026
-
Uventet millionarv overrasker sjællandsk museum
30-10-2026
-
Silkeborg hæver loftet for Airbnb-udlejning
30-10-2026
-
Nordjyske hoteller forbereder sig på hybridangreb
01-11-2026
-
Internationalt: Tre norske turistmål indfører ny turismeskat
30-10-2026
-
To hotelprojekter undtages fra hotelstop i København
30-10-2026