Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Københavns Lufthavne kom ud af første kvartal 2026 med 7 mio. passagerer, hvilket er mere end 900.000 flere end året før. Omsætningen steg til 1,2 mia. kr., mens resultatet før skat landede på 196 mio. kr.

Adm. direktør Christian Poulsen peger på, at konflikten i Mellemøsten indtil videre kun påvirker en lille del af lufthavnens trafik. Bekymringen er især, hvis længerevarende høje brændstofpriser får forbrugerne til at holde igen med rejser.

Ifølge Christian Poulsen prioriterer både ferierejsende og erhvervskunder fortsat rejser højt. Samtidig arbejder lufthavnen tæt med flyselskaberne om fleksibilitet, punktlighed og alternative destinationer.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Når Københavns Borgerrepræsentation torsdag behandler forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, er der opbakning fra hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

HORESTA: Solrigt vejr sender flere på ferie i Danmark

Vejrudsigten får stadig større betydning for danskernes ferieplaner, og både danske og europæiske gæster bidrager til positive forventninger i turismeerhvervet. HORESTA peger på, at Danmark står stærkt som feriedestination.

Log ind