Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Niels og Lise Fennet, der står bag Cabinn-kæden, købte sidste år det tidligere Fredensborg Vandrerhjem for 16 mio. kr. Nu er planerne om at omdanne ejendommen til Fredensborg Fri Kunstmuseum rykket et skridt videre.

Projektet omfatter et kunstmuseum på 3.500-4.000 kvadratmeter, en parklignende have, omkring 40 værelser samt faciliteter til kurser og mindre konferencer. Den eksisterende værelsesfløj skal bevares og indgå i hotelprojektet.

Plan-, Trafik- og Klimaudvalget i Fredensborg Kommune har besluttet at igangsætte arbejdet med både lokalplan og kommuneplantillæg. Samtidig inviteres naboer til dialogmøde om projektet.

Læs hele historien på Standby

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder

Østre Landsret har afvist en anke fra Dehn-A ApS i en sag om syv københavnske lejligheder, som Københavns Byret fandt blev brugt til ulovlig korttidsudlejning. Dermed står byrettens afgørelse om, at selskabet straks skal fraflytte lejlighederne, ved magt.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Log ind