Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA har ansat Camilla Nyholm som ny HR- og netværkschef. Det fremgår af et opslag fra Camilla Nyholm på LinkedIn. I den nye rolle får hun ansvar for HR-området i organisationen samt for driften af HORESTAs netværksgrupper.

Camilla Nyholm kommer fra en stilling som HR-chef hos Ismageriet og har tidligere arbejdet med HR i blandt andet Espresso House, Toms Gruppen og Profil Optik. Hun er uddannet serviceøkonom fra Lyngby Uddannelsescenter og har desuden taget flere HR-kurser hos Erhvervsakademi København.

I opslaget fortæller Camilla Nyholm, at hun tidligere selv har været deltager i HORESTAs netværksgrupper og derfor kender netværkene indefra. Hun fremhæver blandt andet trivsel, ledelse og stærke netværk som områder, hun ser frem til at arbejde videre med i den nye stilling.

Læs hele historien på Turisme.nu

Ny SKI-aftale er i udbud: Læg dit tilbud senest 30. september

Nu kan hoteller byde ind på den kommende SKI-aftale om hotelophold. Den nye aftale omfatter op til 267 hoteller, og den giver mulighed for at levere overnatninger til staten og andre offentlige organisationer. Fristen for at afgive tilbud er 30. september.

Log ind