Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Alsik Hotel & Spa i Sønderborg kom ud af 2025 med et underskud efter skat på 13,4 mio. kr. mod 14,5 mio. kr. året før. Samtidig blev resultatet før finansielle poster forbedret fra minus 20,2 mio. kr. til minus 17,9 mio. kr., fremgår det af årsrapporten for Alsik A/S.

Ifølge ledelsen skyldes en stor del af årets omkostninger beslutningen om at afslutte samarbejdet med den internationale hotelkæde Steigenberger. Hotellet har siden åbningen i 2019 været drevet under navnet Steigenberger Alsik Hotel & Spa, men kædens navn blev fjernet i oktober 2025.

Ledelsen vurderer, at Alsik-brandet nu står stærkt nok på egen hånd, særligt blandt danske gæster.

Udtrædelsen af samarbejdet har blandt andet medført udgifter til forhandlinger, markedsføring og nyt merchandise. Samtidig beskriver ledelsen belægningsgrad og kundetilfredshed som tilfredsstillende, mens Restaurant Syttende fastholdt sin Michelin-stjerne.

Hotellet forventer yderligere fremgang i 2026 og budgetterer med en forbedring af driftsresultatet på 3-5 mio. kr.

Læs hele historien på Turistmonitor

Ny SKI-aftale er i udbud: Læg dit tilbud senest 30. september

Nu kan hoteller byde ind på den kommende SKI-aftale om hotelophold. Den nye aftale omfatter op til 267 hoteller, og den giver mulighed for at levere overnatninger til staten og andre offentlige organisationer. Fristen for at afgive tilbud er 30. september.

Nyt lejlighedshotel med 110 boliger på vej i København

Et nyt hotellejlighedskoncept åbner i København til januar med fokus på længere ophold. Det kommende sted får 110 møblerede boliger og skal blandt andet henvende sig til medarbejdere og forretningsrejsende med behov for fleksibel indkvartering.

Copenhagen Marriott runder 25 år med ny direktør

Copenhagen Marriott Hotel har fejret 25 år ved Københavns Havn med omkring 165 samarbejdspartnere, tidligere ansatte og venner af hotellet. Jubilæet falder sammen med et direktørskifte, hvor Jesper Olesen bliver den ottende general manager og den første dansker på posten.

Log ind