Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ankestyrelsens kritik af kommunal støtte til erhvervsaktiviteter i arenaer og kulturhuse har fået Kommunernes Landsforening (KL) til at rette henvendelse til Indenrigsministeriet.

KL vurderer, at Ankestyrelsens fortolkning kan få vidtrækkende økonomiske konsekvenser for blandt andet kulturinstitutioner, idrætshaller, lystbådehavne og turismeaktiviteter.

Sagen tager blandt andet afsæt i kulturhuset Realen på Fanø, som har udlejet lokaler til blandt andet et galleri, et yogastudie og private arrangementer. Ifølge Ankestyrelsen er sådanne aktiviteter problematiske, når stedet samtidig har modtaget kommunal anlægsstøtte.

Et byrådsmedlem på Fanø kalder Ankestyrelsens fortolkning en skærpelse, som kan få betydning for mange foreninger og kulturhuse, der er afhængige af lejeindtægter for at få økonomien til at hænge sammen.

Problemstillingen er tidligere rejst i forbindelse med Arena Næstved, og i Hillerød har fonden bag Frederiksborgcentret, Royal Stage, fået vurderet, at udlejning til et fitnesscenter ikke er lovlig. KL advarer om, at Ankestyrelsens praksis kan få betydning for en lang række kommunalt støttede faciliteter landet over.

Læs hele historien på Turistmonitor

Tyske turister strømmer i stigende grad til Sjælland

Antallet af tyske overnatninger på Sjælland og øerne er steget markant de seneste år. Destinationsselskaberne bag den fælles markedsføringsindsats fortsætter samarbejdet, selv om den statslige finansiering udløber ved årets udgang.

Log ind