Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ankestyrelsens kritik af kommunal støtte til erhvervsaktiviteter i arenaer og kulturhuse har fået Kommunernes Landsforening (KL) til at rette henvendelse til Indenrigsministeriet.

KL vurderer, at Ankestyrelsens fortolkning kan få vidtrækkende økonomiske konsekvenser for blandt andet kulturinstitutioner, idrætshaller, lystbådehavne og turismeaktiviteter.

Sagen tager blandt andet afsæt i kulturhuset Realen på Fanø, som har udlejet lokaler til blandt andet et galleri, et yogastudie og private arrangementer. Ifølge Ankestyrelsen er sådanne aktiviteter problematiske, når stedet samtidig har modtaget kommunal anlægsstøtte.

Et byrådsmedlem på Fanø kalder Ankestyrelsens fortolkning en skærpelse, som kan få betydning for mange foreninger og kulturhuse, der er afhængige af lejeindtægter for at få økonomien til at hænge sammen.

Problemstillingen er tidligere rejst i forbindelse med Arena Næstved, og i Hillerød har fonden bag Frederiksborgcentret, Royal Stage, fået vurderet, at udlejning til et fitnesscenter ikke er lovlig. KL advarer om, at Ankestyrelsens praksis kan få betydning for en lang række kommunalt støttede faciliteter landet over.

Læs hele historien på Turistmonitor

Tre danske byer ligger i global top fem

København, Aarhus og Aalborg placerer sig som nummer tre, fire og fem i Global Destination Sustainability Index 2026. Listen omfatter 20 destinationer og har Helsinki og Gøteborg på de to øverste pladser.

Log ind