Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mikkeller åbner sin første bar i Mellemøsten i bydelen Gemmayzeh i Libanons hovedstad Beirut. Baren bliver både selskabets første i Libanon og i regionen og skal servere både øl og specialkaffe.

Åbningen er en del af Mikkellers internationale vækststrategi, hvor selskabet ønsker at udvide med flere barer og styrke sin tilstedeværelse på nye markeder. For godt to år siden blev Carlsberg medejer af virksomheden med 20 pct. af aktierne, mens stifter Mikkel Bjergsø fortsat står i spidsen for den internationale udvikling.

Mikkeller har gennem længere tid haft fokus på Asien og har blandt andet åbnet en stor bar i Beijing samt udvidet aktiviteterne i Kina, Japan, Thailand og Taiwan. Ifølge Mikkel Bjergsø går udviklingen på de udenlandske markeder godt, og selskabet har senest lanceret øl i en sydkoreansk detailkæde med 17.000 butikker.

Læs hele historien på FødevareWatch

Pincho Nation tiltrækker flere typer gæster

Kvinder er fortsat den primære målgruppe i Pincho Nations markedsføring, men restaurantkæden tiltrækker også familier, par og større selskaber. Samtidig spiller kædens app en central rolle i gæsternes restaurantbesøg.

KFC skifter Pepsi ud med Coca-Cola i USA

Fastfoodkæden KFC skifter sodavandsleverandør på det amerikanske marked for første gang i årtier. Aftalen med Coca-Cola skal understøtte kædens arbejde med at tiltrække kunder fra konkurrenterne.

HORESTA: Nye krav til takeaway rummer flere spørgsmål end svar

Fra 12. februar 2027 skal virksomheder med takeaway give gæsterne mulighed for at få mad og drikke i deres egne beholdere. Men branchen mangler stadig klare svar på, hvordan kravet Bring Your Own (BYO) skal fungere i praksis. HORESTA frygter, at virksomhederne ikke får mulighed for at afvise emballage, der kan bringe fødevaresikkerheden i fare.

Log ind