Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fra den 18. januar samles ledelsen af Bühlmann Hotels’ tre Aalborg-baserede hoteller – Scheelsminde, Pier 5 Hotel og Aalborg Airport Hotel – under én direktør. Det bliver Mike Sthyr, der allerede har haft ledende roller på flere af koncernens hoteller gennem de seneste syv år.
Ifølge Bühlmann Hotels er formålet at skabe større sammenhængskraft og styrke samarbejdet på tværs af hotellerne, samtidig med at hvert hotel bevarer sin egen identitet.
Samtidig giver omorganiseringen administrerende direktør Danni Bühlmann bedre mulighed for at fokusere på den samlede drift og koncernens langsigtede strategi. Mike Sthyr betegner det som en ære at få ansvaret for hoteller, der spiller en central rolle i koncernen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge hoteliværksættere udvider med tredje hotel
23-06-2026
-
HORESTA: Solrigt vejr sender flere på ferie i Danmark
23-06-2026
-
Hotelchef i Vejle skifter spor efter fire år
23-06-2026
-
Beskæftigelsen holder kursen – men væksten aftager
23-06-2026
-
Regeringen lægger op til dyrere kød
23-06-2026
-
Emballageregning skaber uro hos producenter
23-06-2026
-
Internationalt: Venedig vil skrue op for turistafgiften
23-06-2026