Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter langvarig debat og borgermøde er der nu politisk opbakning i Næstved Kommune til at igangsætte opførelsen af et nyt bykvarter med boliger og hotel i Rådmandshaven.
Projektet omfatter syv boligblokke og et 11 etagers hotel med restaurant og rooftop, og hotellet skal drives af Bühlmann Hotels, der med tilføjelsen når op på ti hoteller i Danmark. Byrådet har godkendt en ny lokalplan, som muliggør realiseringen af projektet, der ventes færdigt i 2028.
Borgmester Kenneth Sørensen fremhæver potentialet i projektet, både hvad angår turisme og nye arbejdspladser, og understreger Næstveds strategiske placering i forhold til kommende infrastrukturelle forbindelser som Femern-forbindelsen og ny motorvej.

Læs hele historien på Turisme24

Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden

InterContinental Hotels Group har annonceret et nyt hotel i Stockholm og ser samtidig Norden som et vigtigt vækstmarked. Hotelkoncernen forventer at udvide sin portefølje yderligere i de nordiske lande.

Historisk hospital kan blive nyt hotelområde

Jeudan har fået det første politiske ja til en lokalplan, der skal omdanne det tidligere kommunehospital i København. Planen åbner blandt andet mulighed for hotel, restauranter og butikker, når Københavns Universitet fraflytter området.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

Log ind