Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turister og lokale kan i 2026 se frem til en række nye oplevelser i hele Danmark.
I Skagen åbner museumsprojektet Maskinrummet med veteranbiler og børneområde, mens Zoo i København den 5. februar indvier en 160 meter lang leopardtunnel.
På Sjælland genskaber Oplevelsescenter Nyvang hotellet fra Badehotellet, og på Bornholm åbner både nye trætophytter i Rutsker Højlyng og et nyt spaområde ved Stammershalle Badehotel.
I Kerteminde genåbner Fjord & Bælt med nye faciliteter og odderhave, og ved Tønder arbejder man på at åbne et museum for møbeldesigneren Hans J. Wegner.
Herning Messecenter byder fra påske og frem til august på en Minecraft-udstilling, og naturinteresserede kan glæde sig til Gudenåstien – en ny 175 kilometer lang vandrerute – samt cykel- og vandreruten Køsten langs Falsters kyst.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA
26-06-2026
-
Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere
26-06-2026
PRESSEKLIP
-
Cofoco sætter ny overskudsrekord
26-06-2026
-
Ny Scandic-kæde udvider til endnu et nordisk marked
26-06-2026
-
Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport
26-06-2026
-
Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion
26-06-2026
-
De Konservative vil styrke turismens rammevilkår
26-06-2026
-
Ny ledelse sætter kursen på Hotel Pejsegården
26-06-2026
-
Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere
26-06-2026
-
Internationalt: Hotel Hans Egede i Nuuk løfter resultatet markant
26-06-2026