Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den amerikanske forlystelseskæde Six Flags har nytårsaften åbnet en ny park i Qiddiya City, tæt på Saudi-Arabiens hovedstad Riyadh. Parken markerer sig med verdens største rutsjebane, Falcons Flight, der strækker sig over fire kilometer, når en højde på næsten 195 meter og en topfart på 250 km/t.

Turen tager tre minutter fra start til slut. Det er dog ikke den eneste rekord i den nye park, som også rummer verdens højeste pendulforlystelse (Gyrospin), højeste tilt-rutsjebane (Iron Rattler), højeste fritstående shot tower (Sirocco Tower) og højeste inverterende rutsjebane (Spitfire).

Parken indeholder desuden 18 forlystelser målrettet familier og yngre gæster. Six Flags fremhæver beliggenheden mindre end en time fra Riyadh som en stor fordel og håber, at både saudiske og internationale gæster vil tage turen til Qiddiya City.

Med åbningen rykker Six Flags for alvor ind på det mellemøstlige marked med en park, der sætter nye teknologiske og arkitektoniske standarder for branchen.

Læs hele historien på Standby.dk

Tivoli planlægger investeringer frem mod 2030

Tivoli vil øge antallet af gæster og indtjeningen pr. besøg frem mod 2030. Det skal blandt andet ske gennem investeringer i nye områder og en større udnyttelse af de eksisterende rammer.

Camping har ikke reddet med på turismens vækstbølge

Campingovernatningerne er kun steget med 9,8 procent gennem de seneste ti år. Det er markant mindre end i resten af turismeerhvervet. HORESTA Camping opfordrer regeringen til hurtigt at genoptage arbejdet med et nyt campingreglement, så erhvervet får mulighed for at udvikle de tilbud, som gæsterne efterspørger.

Log ind