Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Norrlyst Koncernen har købt en strategisk ejerandel på 20 pct. i vinimportøren Vinimondo.
Investeringen skal styrke samarbejdet mellem de to virksomheder og give restaurantgæsterne bedre vinoplevelser. Ifølge Norrlyst Koncernen skal partnerskabet blandt andet føre til mere præcise vinanbefalinger, et vinudvalg, der i højere grad matcher gæsternes efterspørgsel, samt øget vinuddannelse af personalet.
CEO Bjarke Just Nielsen fremhæver, at både Norrlyst Koncernen og Vinimondo har et fælles fokus på gæsteoplevelsen, og at samarbejdet skal gøre det lettere at guide gæsterne ved bordet.
Parterne har samarbejdet gennem længere tid, og det tætte partnerskab skal også udmønte sig i flere events og smagsoplevelser, hvor mad og vin præsenteres i nye formater. De to virksomheder fortsætter som selvstændige brands, men vil dele data om overordnede tendenser i gæstetilfredshed og efterspørgsel uden brug af persondata.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026