Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Samtidig med rekordhøje 66 mio. turistovernatninger i Danmark sidste år præsenterer Scandic Hotels nye væksttal.

Hotelkæden omsatte i 2025 for over 22 mia. svenske kr., svarende til knap 16 mia. kr. Væksten var 1,5 pct., mens den organiske vækst lå tæt på 4 pct., oplyser koncernen.

Ved udgangen af året drev Scandic 323 hoteller i Sverige, Norge, Danmark, Finland og Tyskland mod 246 året før. Fremgangen skyldes en aftale med hotelgruppen Dalata om først at drive og siden overtage en række hoteller.

Aftalen øger antallet af værelser til knap 69.000 fra 55.000, svarende til en stigning på 24 pct. Scandic oplyser ikke sin danske omsætning, men fremhæver, at udviklingen i Danmark var drevet af øget turisme og en stærk eventkalender i København.

Læs hele historien på Børsen

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering

Four Points Flex Horsens har opnået DGNB guld-certificering som en del af Recharge City i Horsens. Certificeringen anerkender løsninger inden for miljø, økonomi og sociale forhold og skal dokumentere ansvarlig ejendomsudvikling og lavere miljøbelastning – og spiller samtidig godt sammen med Green Key.

Nimb kåret som årets hotel i Danmark

Det københavnske luksushotel Nimb har modtaget Falstaff Hotel Awards 2026 som årets danske hotel. Prisen blev uddelt ved en ceremoni i Stockholm med deltagelse af hotel- og restaurantprofiler fra hele Norden og Baltikum.

Log ind