Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Green Power Denmark arbejder på at få godkendt en omdannelse af en 6.000 kvm kontorejendom på Frederiksberg til hotel. Projektet rummer mulighed for enten omkring 300 hotelværelser eller 100 hotellejligheder.

Bygningen lever ikke længere op til bygningsreglementets krav som kontor efter ombygninger og kræver genetablering af bærende vægge.
Frederiksberg Kommune har derfor ændret kommuneplanen, så hotelanvendelse kan tillades. Ændringen har været i høring, hvor naboer har udtrykt bekymring for øget trafik.
Når godkendelserne er på plads, forventer Green Power Denmark at sælge ejendommen, da organisationen ikke ønsker at drive hotel.

Læs hele historien på Turisme24

Go Hotels overtager hotel på NORDø i København

Core Hospitality og Go Hotels har indgået en aftale om driften af hotellet på NORDø i Nordhavn. Fra 1. november 2026 overtager Go Hotels driften, mens hotellets nuværende opdeling mellem long stay lejligheder og hotelværelser fortsætter.

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Log ind