Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et jobopslag fra Restaurant Maagen i Assens har skabt debat. Restauratør Thomas Truelsen søger medarbejdere, der kan arbejde i højt tempo og tage direkte feedback.

HORESTAs arbejdsmiljøchef Vivi Nedergaard Lambert kalder det en forkert tilgang, hvis der ikke er fokus på arbejdsmiljø, og peger på sammenhæng mellem trivsel og bundlinje.
Thomas Truelsen fastholder, at opslaget skal være ærligt om branchens vilkår og oplyser, at han har modtaget 50-60 seriøse henvendelser. Han understreger, at medarbejderne har det godt, og at hensigten var at sortere ansøgere.

Læs hele historien på TV 2 Fyn

Har du lønrefusion til gode? 40 mio. kr. venter på virksomhederne

Virksomheder landet over har omkring 40 mio. kr. i lønrefusion til voksenelever til gode. Pengene bliver først udbetalt, når virksomhederne har bekræftet de nødvendige oplysninger hos AUB. Derfor opfordrer HORESTA medlemmerne til at tjekke, om der står penge og venter.

Log ind