Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Rungstedgaard oplever ifølge hotellet, at flere virksomheder efterspørger aktiviteter, der kan supplere det faglige program og give deltagerne fælles oplevelser i løbet af mødedagen.

Derfor udvides konceptet ”Det lille ekstra” nu med fem nye mødeoplevelser: Den Grønne Grill, Pause & Pinde, Beers & Boules, Is & Inspiration og Vin & Vandkant.

Aktiviteterne tager blandt andet gæsterne med i Rungstedgaards økologiske køkkenhave, ud i skulpturparken og ned til vandet. Der indgår også blandt andet hjemmelavet is, øl brygget på humle fra Rungstedgaard og forskellige konkurrencer.

”Vi oplever, at mange virksomheder gerne vil supplere deres møder med noget, der skaber nærvær og gode samtaler. Det behøver ikke nødvendigvis at være en stor aktivitet. Nogle gange er det faktisk de små oplevelser, der gør den største forskel,” siger hoteldirektør Jens Frank Mikkelsen.

Med udvidelsen ønsker Rungstedgaard at koble møder tættere sammen med natur, gastronomi og fællesskab.

Konferencehotel droppes i Esbjergs udviklingsprojekt

Planerne om et konferencehotel på Sønderbro Plads i Esbjerg er taget ud af et større byudviklingsprojekt. Investorgruppen peger på udfordringer med hotelbelægningen i weekenderne og øget kapacitet i byen.

Hotel Faaborg Fjord får ny hotelchef

Hotel Faaborg Fjord fortsætter de organisatoriske ændringer efter ejerskiftet i 2024. Hotellet har ansat Bettina Bønneland som hotelchef med ansvar for at skabe sammenhæng i den daglige drift og gæsteoplevelsen.

Log ind