Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det tidligere Tisvildeleje Strandhotel er genåbnet som Villa Lejet med nye ejere og forpagtere. Kølpin Hotels solgte sidste år hotellet til en dansk ejerkreds, mens Camille Christiansen og kokken Thomas Castberg nu forpagter stedet. Camille Christiansen er samtidig direktør.

Villa Lejet åbnede 1. juli og har foreløbig især haft gæster, som kendte hotellet fra tidligere. Fra efteråret skal selskaber og konferencer bidrage til aktivitet uden for sommersæsonen.

Hotellet har et selskabslokale til omkring 80 personer og en restaurant med plads til 45 spisende gæster. Villa Lejet er medlem af HORESTA.

Læs hele historien på Standby.dk

Flere argentinere finder vej til hotelbranchen

Flere argentinere finder arbejde på danske hoteller og restauranter, ofte med italiensk eller spansk EU-pas. På Absalon Hotel i København spiller argentinske medarbejdere en central rolle i den daglige drift.

Hoteller skal hjælpe turister sikkert ud på cykelstierne

Københavns Kommune vil samle hoteller, cykeludlejere og turistbranchen for at finde løsninger på utryghed skabt af cyklende turister. Et muligt greb er bedre information til gæster om færdselsregler og københavnsk cykelkultur.

Log ind