Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotel Strandparken i Holbæk er pr. 15. april 2026 bortforpagtet til Horizon Hotels and Restaurants.

Ejer Connie Christensen oplyser, at beslutningen blandt andet skyldes sygdom hos direktør Casper Svejgaard Vind samt et ønske om at reducere egen arbejdsbyrde. Hun fremhæver, at valget er faldet på en operatør med lokal forankring og branchekendskab.

Horizon Hotels and Restaurants driver i forvejen Orø Kro i nærområdet, hvilket ifølge virksomheden giver mulighed for samarbejde og synergi. Medejer Anders Vang oplyser, at driften i første omgang fortsættes uændret, mens der løbende vil blive udviklet nye tiltag med afsæt i erfaringer fra blandt andet Bandholm Badehotel, Hotel Nørrevang og Orø Kro.

Horizon Hotels and Restaurants driver i dag flere hoteller og restauranter i Danmark samt skihoteller i Østrig. Den daglige drift varetages af driftsdirektør og medindehaver Kasper Nielsen. Samtidig er der åbnet mulighed for en udvidelse af hotellet, som kan øge kapaciteten til over 100 værelser, hvis planerne godkendes politisk.

Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel

Denize Scharff Stripp tiltræder 1. september 2026 som hoteldirektør og projektleder på Karrebæksminde Strandhotel. Hun får det overordnede ansvar for både den daglige drift og den videre udvikling af hotellet, som har ambitioner om at blive blandt landets bedste strandhoteller.

Hotel i Odense udvider med knap 250 nye værelser

Best Western Plus Hotel Odense får 248 nye firestjernede værelser og når dermed op på 552 værelser. Udvidelsen skal styrke hotellets position inden for større møder, konferencer og events.

Log ind