Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I interviewet satte adm. direktør Jeppe Møller-Herskind ord på de potentielt ærgerlige konsekvenser der kan være, hvis Københavns Kommunes forslag om et helt hotelstop i Middelalderbyen i København bliver en realitet.

HORESTAs vurdering er, at konsekvensen bl.a. kan blive en yderligere vækst i korttidsudlejning – herunder også den ulovlige af slagsen.

Hør hele interviewet her (2:08:30 og frem)

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Når Københavns Borgerrepræsentation torsdag behandler forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, er der opbakning fra hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Hotelchef i Vejle skifter spor efter fire år

Vibeke Wonsbeck Filsø stopper som hotelchef for Four Points Flex by Sheraton Vejle og Kirk Suites. Fra 1. juli vender hun tilbage som selvstændig konsulent med fokus på salg, marketing og ledelse.

Log ind