Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Maria Bundgaard Christensen, der siden 1. juli 2025 har været direktør for Ruths Hotel i Skagen, er valgt som ny regionsformand for HORESTA i Region Nordjylland. Hun skal dermed repræsentere både hotellet og øvrige medlemsvirksomheder i området.
Ifølge Maria Bundgaard Christensen bliver en central opgave at samle branchen og styrke samarbejdet på tværs af hoteller, restauranter og turismeaktører.
Hun fremhæver, at fælles dialog og relationer kan bidrage til at styrke arbejdsgiverrollen i regionen. Maria Bundgaard Christensen har en international karriere bag sig med erfaring fra blandt andet Spanien og Den Dominikanske Republik og har tidligere været hotelchef på Hotel Randers.
Et særligt fokus bliver at udvikle skuldersæsonen, hvor hun ser potentiale for at tiltrække flere gæster uden for sommerperioden gennem øget samarbejde i regionen. Samtidig er Jane Andersen fra HimmerLand Resort valgt som næstformand.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026