Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter flere års debat og justeringer præsenterer Nordisk Film nu det færdige projekt for renoveringen og moderniseringen af Palads-biografen i København.
Det centrale greb i forslaget er, at den farverige facade bevares i mindst 90 pct., mens bygningens højde reduceres til 30 meter. Samtidig skrottes de tidligere planer om kontorer til fordel for et hotel med panoramabar på øverste etage.
Hotellet skal skabe sammenhæng til det eksisterende byliv omkring Tivoli og Cirkusbygningen og bidrage til kvarterets position som et oplevelsescentrum.
Projektet, der er udviklet med udgangspunkt i et forslag fra tegnestuen Cobe, er reduceret med 11.000 kvadratmeter siden de oprindelige planer og har til formål at forene respekt for bygningens historie med en moderne, kommerciel anvendelse.
Ifølge adm. direktør Asger Flygare Bech-Thomsen skal Palads forblive et folkeligt samlingspunkt for biografoplevelser – nu suppleret med overnatningsmuligheder i hjertet af København. Den politiske behandling af lokalplanen indledes i næste uge på Københavns Rådhus.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026