Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Lokalplanen for et nyt storhotel ved Rådmandshaven i Næstved er nu sendt i offentlig høring frem til 16. november. Projektet er godkendt af byrådets plan-, teknik- og lokaldemokratiudvalg med stort flertal – kun Enhedslisten stemte imod.

Det kommende hotel planlægges i op til 12 etager med 120 værelser og faciliteter som gourmetrestaurant, café og en offentlig rooftop med udsigt over byen. Samlet får byggeriet et omfang på 5.000 kvadratmeter og skal ifølge Næstved Kommune løfte kapaciteten markant for både leisure- og konferencegæster.

Hotellets drift skal overtages af en dansk hoteloperatør med international rækkevidde. Visualiseringer af byggeriet er endnu ikke offentliggjort, hvilket har udløst kritik

Borgmester Carsten Rasmussen (S) lover, at bygherren Hartmann snart vil præsentere billeder og åbne en hjemmeside for projektet, suppleret af udstillinger og rundvisninger. Projektet har allerede skabt debat i byen og forventes at blive et væsentligt pejlemærke for Næstveds fremtidige turismeudvikling.

Læs hele historien på Turistmonitor

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

Log ind