Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Norge topper væksten i korttidsudlejning via platforme som Airbnb og Vrbo i Europa. I juli var næsten 70.000 lejligheder og værelser til rådighed – en stigning på 20 pct. på et år, ifølge analysefirmaet Airdna.
Bruttoomsætningen fra januar til juli lød på 5,4 mia. norske kr., hvilket svarer til en vækst på 33 pct. Det er mere end dobbelt så meget som i Sverige og tre gange højere end i Danmark.
Udviklingen er særligt tydelig i byer som Oslo, Bergen og Kristiansand, mens Stryn og Aurland udmærker sig med de højeste dagspriser på omkring 2.800 kr. I Tromsø er antallet af udlejninger steget med 50 pct., især som følge af vinternordlysturisme.
Den kraftige vækst vækker nu bekymring i dele af den offentlige debat, hvor kritikere peger på øget pres på boligmarkedet og behovet for regulering. Andre argumenterer for, at korttidsudlejning er nødvendigt for at håndtere sæsonudsving i turismen og styrke infrastrukturen i yderområder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026