Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Miljøminister Magnus Heunicke anerkender, at omkostningerne ved kommunal indsamling af emballageaffald er blevet højere end forventet, og lover nu at finde en løsning.

Producentansvaret træder i kraft om en måned og har allerede mødt massiv kritik fra erhvervslivet. Særligt kollektivordningen Vana har offentliggjort gebyrer langt over Miljøstyrelsens tidligere estimater.

Heunicke understreger, at den nye ordning ikke må føre til lukning af virksomheder eller højere priser for forbrugerne. Flere aktører foreslår nu ændringer, herunder mere pragmatiske modeller og effektiviseringskrav til kommunerne.

Læs hele historien på FødevareWatch

Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring

Hotel Faaborg Fjord forventer 50.000 gæster i år mod omkring 40.000 sidste år. Fremgangen følger flere års investeringer i faciliteter, værtskab og helårsoplevelser, mens hotellet samtidig er kåret som Danmarks bedste hotel hos OpdagDanmark.

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus

Guldsmeden Hotels har markeret åbningen af Belle Guldsmeden med 211 værelser i Aarhus. Kæden vender dermed tilbage til byen, hvor den blev grundlagt i 1999, samtidig med at hotelkapaciteten i Aarhus er under udvidelse.

Log ind