Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns Kommune har i sit budget for 2026 afsat otte mio. kr. til etablering og udvikling af et partnerskab, der skal fremme international togturisme.
Initiativet skal drives af Wonderful Copenhagen og skal blandt andet hjælpe togoperatører med at gøre nye ruter til og fra byen rentable.
Ifølge SF’s turismeordfører i Borgerrepræsentationen, Rasmus Steenberger, handler det om at give togrejser samme markedsføring og opbakning, som flyforbindelser traditionelt får.
Målet er at få flere turister til at vælge toget som transportform og dermed støtte en mere klimavenlig udvikling i turismen. Midlerne fordeles over fire år, og Rasmus Steenberger forventer, at Wonderful Copenhagen får en central rolle i dialogen med operatører og interessenter.
Han ser desuden store muligheder i takt med åbningen af Femern-forbindelsen, hvor byer som Oslo, Prag og Amsterdam kan blive relevante som nye togdestinationer til København.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026