Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En gruppe sydfynske ildsjæle arbejder på at omdanne Hotel Troense til en højskole, der skal tiltrække kulturturister til området hele året.
Hotellet, som er sat til salg for 23,5 mio. kr., skal danne rammen om korte højskolekurser med plads til 70 deltagere ad gangen.
Initiativet er stadig i en tidlig fase, og der er endnu ikke rejst midler, men ifølge formand for bestyrelsen bag projektet, Malene Agerholm, arbejdes der målrettet på at realisere visionen.
Kurserne vil have fokus på natur, kultur og fællesskab og inkludere aktiviteter som vandring, kajaksejlads og foredrag. Målet er at tiltrække cirka 50 kulturturister om ugen, hvilket kan styrke den lokale turisme. Projektet har allerede fået opbakning fra lokale myndigheder og kulturinstitutioner.
Bag initiativet står blandt andre komponist Povl Balslev og tidligere SF-formand Annette Vilhelmsen. Planerne præsenteres ved et offentligt arrangement i SAKs Have fredag den 29. august.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026