Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at hoteller i Danmark omsatte for 10,6 mia. kr., mens restauranter nåede 30,8 mia. kr. i årets første seks måneder.
Begge brancher lander på en vækst på 3,1 pct. sammenlignet med samme periode i 2024.
Ifølge HORESTAs cheføkonom Jonas Kjær vidner tallene om en rolig og stabil udvikling snarere end markante fremskridt. Han fremhæver, at inflation og stigende udgifter til især råvarer presser virksomhedernes økonomi, og at væksten dermed ikke nødvendigvis fører til øget indtjening.
En medlemsanalyse fra august viser dog, at godt halvdelen af de adspurgte restauranter forventer en højere omsætning i 2025. Samtidig har mange hoteller haft travlt hen over sommeren, især i hovedstadsområdet, hvor store koncerter og konferencer har trukket gæster til.
Branchen ser frem mod efteråret med en forsigtig optimisme og et fortsat fokus på effektiv drift og tilpasning til nye markedsvilkår.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026