Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Amsterdams bystyre tager nu endnu et drastisk skridt for at bremse tilstrømningen af turister. Fra næste år hæves momsen på overnatninger – fra hoteller og B&B’er til ferieboliger og Airbnb – fra 9 til 21 pct. Det markante skatteløft kommer efter flere år med stigende pres på byens infrastruktur og beboere.
Allerede sidste år indførte byen forbud mod opførelse af nye hoteller, medmindre det sker i stedet for et nedrevet hotel med færre værelser og højere miljøstandard. Derudover har myndighederne skåret hårdt i antallet af flod- og havkrydstogtsanløb.
Amsterdam vil eksempelvis halvere antallet af flodkrydstogter i havnen, og almindelige krydstogter skal fremover bruge havne uden for byen. Initiativerne kommer i en tid, hvor byens hoteller allerede kæmper med faldende værelsespriser.
Særligt hoteller i den centrale del af byen har oplevet tilbagegang – dog ikke på hverdage med grupperejser i højsæsonen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026