Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Amsterdams bystyre tager nu endnu et drastisk skridt for at bremse tilstrømningen af turister. Fra næste år hæves momsen på overnatninger – fra hoteller og B&B’er til ferieboliger og Airbnb – fra 9 til 21 pct. Det markante skatteløft kommer efter flere år med stigende pres på byens infrastruktur og beboere.
Allerede sidste år indførte byen forbud mod opførelse af nye hoteller, medmindre det sker i stedet for et nedrevet hotel med færre værelser og højere miljøstandard. Derudover har myndighederne skåret hårdt i antallet af flod- og havkrydstogtsanløb.
Amsterdam vil eksempelvis halvere antallet af flodkrydstogter i havnen, og almindelige krydstogter skal fremover bruge havne uden for byen. Initiativerne kommer i en tid, hvor byens hoteller allerede kæmper med faldende værelsespriser.
Særligt hoteller i den centrale del af byen har oplevet tilbagegang – dog ikke på hverdage med grupperejser i højsæsonen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026