Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Fyn får nu international opmærksomhed som rejsemål i en stor artikel i den britiske avis The Guardian, hvor øen beskrives som ”et sted med myter, magi og eventyr”.

Artiklen følger i H.C. Andersens fodspor og fremhæver Odense som en levende eventyrby med farverige huse, teaterliv og et museum, der ”taler som Andersen” . Samtidig peger avisen på øens 123 slotte og herregårde som centrale oplevelser, og nævner blandt andet Egeskov og Valdemars Slot.

Det sydfynske øhav og øens grønne cykelnet beskrives som ideelle rammer for ro, nærhed og naturoplevelser. Artiklen er lavet i samarbejde med VisitDenmark, VisitOdense og H.C. Andersen Fonden og vækker glæde hos Destination Fyn, der ser omtalen som resultatet af fælles indsats for at dele øens fortælling med verden.

Læs hele historien på Turistmonitor

Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum

Udstillingen Late Picasso har givet Kunsten i Aalborg et markant løft i både besøgstal og billetindtægter. Museet vurderer, at udenlandske turister og nye publikumsgrupper står for en stor del af fremgangen.

Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne

Fysiske turistmagasiner er fortsat efterspurgte blandt gæster, der søger inspiration til lokale oplevelser. I Præstø er årets turistmagasin blevet revet hurtigere væk end sidste år, og samme tendens ses flere steder i landet.

Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen

Årets højsæson har budt på fremgang hos både hoteller og attraktioner i Aarhusregionen. Samtidig fylder internationale gæster mere, og flere aktører melder om vækst fra blandt andet Nederlandene, Tyskland og Frankrig.

Log ind