Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Statens Museum for Kunst åbnede i slutningen af august dørene til sin nye afdeling i Thy, og siden har næsten 28.000 gæster lagt vejen forbi. Efterårsferien alene trak 7.000 besøgende, og interessen har flere gange ført til kø for at komme ind.
Museets direktør, Astrid la Cour, kalder åbningsperioden overvældende og peger på, at sæsonforlængelsen blandt lokale aktører som Hotel Thinggaard og Næssund Færgen vidner om SMK Thys betydning for området.
Udstillingen 'Rejsen fra Paris' har trukket publikum til, men la Cour fremhæver, at det også er områdets natur og samarbejdet med lokale aktører, der gør helhedsoplevelsen stærk.
SMK Thy skulle have åbnet i 2020, men blev forsinket af blandt andet økonomi og byggetekniske udfordringer. Direktøren understreger, at museet stadig er i en etableringsfase og skal vokse organisk i tæt samarbejde med lokalområdet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
McDonalds Danmark planlægger flere butikker i 2026
30-04-2026
-
Salling holder igen på burger- og kaffekæder
30-04-2026
-
Internationalt: EU vedtager kurs for mere spredt turisme
30-04-2026
-
Stor turismeby udpeger ny turismechef
30-04-2026
-
Odense satser på vikinger i ny turismesatsning
30-04-2026
-
Flere konferencer løfter resultat for stort hotel i Middelfart
30-04-2026
-
Hotel- og konferencecenteret Trinity indgår globalt hotelsamarbejde
30-04-2026
-
Danhostel styrker bestyrelsen med nye profiler
30-04-2026
-
Ny type campister kræver nye former for markedsføring
30-04-2026