Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere amerikanske restaurantkæder oplever stigende interesse for mindre og billigere portioner, og hele 75 pct. af de amerikanske gæster foretrækker nu denne model. En af dem er kæden Olive Garden, der ellers er kendt for store mængder pasta og brød.

I Danmark følger man udviklingen med interesse – og en vis grad af opmærksomhed. Ifølge Jeppe Møller-Herskind, adm. direktør i HORESTA, kan konceptet udfordre restauranternes økonomi, særligt i en tid med stigende råvarepriser og høje faste omkostninger.

HORESTA har ikke set tegn på samme efterspørgsel herhjemme, og påpeger, at portionsstørrelser i USA generelt er større end i Danmark. Samtidig viser tal fra Landbrug & Fødevarer, at danskerne prioriterer restaurantbesøg højt – men bruger færre penge pr. måltid.

Privatøkonom Brian Friis Helmer fra Arbejdernes Landsbank vurderer dog, at billigere alternativer kan blive relevante, hvis danskernes privatøkonomi presses yderligere i den kommende tid.

Læs hele historien på TV 2

HORESTA vokser med 134 nye medlemmer

HORESTA har udvidet medlemsskaren med 134 virksomheder i årets første seks måneder. Blandt de nyeste medlemmer er Ruths Hotel, der har valgt brancheorganisationen for at få rådgivning om overenskomst og de regler, der følger med at drive hotel.

Forbedret medlemsfordel: Spar endnu mere hos Circle K

HORESTAs medlemsaftale med Circle K er forbedret, så du som medlem nu får endnu bedre rabatter på både benzin, diesel og opladning af elbiler. Med den nye aftale kan du reducere din virksomheds transportomkostninger – uanset om bilparken kører på brændstof eller el.

Log ind