Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En ny rapport fra World Travel & Tourism Council (WTTC) viser, at den globale rejse- og turismebranche står over for en markant efterspørgsel på arbejdskraft. På WTTC’s nylige topmøde blev det fremlagt, at der på verdensplan skal skabes 43 mio. nye job i branchen over de næste ti år.
Især hospitality-sektoren, herunder hoteller, vil få behov for 8,6 mio. nye medarbejdere. Ifølge analysen er der tale om arbejdsopgaver, der ikke kan outsources, da de skal udføres fysisk på stedet.
Rapporten peger på, at efterspørgslen på arbejdskraft allerede er ved at overstige udbuddet, samtidig med at flere lande som Japan, Tyskland og Grækenland står over for faldende arbejdsstyrker.
WTTC anbefaler blandt andet, at branchen i højere grad tiltrækker unge gennem bedre karriereveje og tættere samarbejde med uddannelsesinstitutioner. Desuden skal mobiliteten mellem lande forbedres for at imødekomme den stigende efterspørgsel globalt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026