Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Gram Slot har sat ambitiøse planer i gang for at videreudvikle sit hotel- og restaurantområde. Med ansættelsen af Anders Jensen som ny køkkenchef og Lars Munk som hoteldirektør er der sat navn på de to centrale kræfter, der skal føre visionen ud i livet.

Anders Jensen kommer med erfaring fra både gourmet- og cafémiljøer og har tidligere drevet en Michelin-anbefalet restaurant i Odense. Han vil styrke slottets fokus på lokale råvarer og sæsonbaserede retter.

Lars Munk kommer fra Hotel Munkebjerg og skal sikre professionel drift af hotel- og konferenceforretningen. Gram Slot har senest udvidet med opkøb af Slotskroen og opnået SKI-godkendelse, og råder nu over 63 værelser.

Ejeren Svend Brodersen ser de nye profiler som afgørende for, at Gram Slot kan tilbyde helhedsoplevelser i høj kvalitet, og give plads til faglig ledelse i en voksende virksomhed.

Læs hele historien på JydskeVestkysten

Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København

Eric Kragh Vildgaard og Tina Kragh Vildgaard, der står bag den trestjernede Michelinrestaurant Jordnær i Gentofte, åbner vinbaren Sève i København i april 2027. Det nye sted kombinerer vinbar og restaurant med plads til omkring 30 gæster.

Stays ekspanderer til udlandet

Den danske hotelkæde Stays optager to svenske hoteller som de første medlemmer uden for Danmark. Udvidelsen sker gennem samarbejdet med BWH Hotels og er led i kædens strategi om international vækst.

Log ind