Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Siden åbningen i marts har hele 112.000 gæster besøgt Pilen, det nye udsigtspunkt ved Rødbyhavn, hvorfra man kan følge byggeriet af Femern Bælt-tunnelen.
Målet var 100.000 besøgende årligt, men det tal er allerede overgået efter syv måneder. Pilen, der er 217 meter lang og 24 meter høj, er blevet en af Lollands største turistattraktioner og trækker både lokale og udenlandske besøgende.
Ifølge Visit Lolland-Falsters destinationschef Lindy Kjøller er interessen et bevis på, at det imponerende anlægsarbejde fascinerer mange.
Kommunikationsdirektør i Sund & Bælt, Maria Steno, understreger, at byggepladsens størrelse og betydning skaber stolthed og nysgerrighed. Pilen har gratis adgang, og med sin placering tæt ved tunnelens indgang er den blevet et naturligt samlingspunkt for dem, der ønsker at følge det historiske byggeri på nært hold.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026