Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Langeland Kommune satser på at få del i regeringens plan om 2.500 nye sommerhuse i Danmark. Kommunen har identificeret fire områder, hvor der potentielt kan bygges mellem 115 og 220 nye sommerhuse.

Planerne skal bidrage til at styrke lokal turisme og understøtte handlen i yderområderne af øen, hvor dagligvarebutikker er under pres.

Ifølge formand for klima-, trafik- og teknikudvalget, René Larsen, kan nye sommerhuse tiltrække flere gæster og dermed øge aktiviteten i lokalsamfundet.

Kommunen har udvalgt områderne blandt 19 ansøgninger fra lodsejere, og flere eksisterende sommerhusområder kan komme i spil, hvis flere ansøgninger følger. Det lovforslag, der skal muliggøre byggeriet, forventes fremsat i foråret 2026. Projektet skal balancere ønsket om vækst med hensynet til natur og kystnære områder.

Læs hele historien på Turistmonitor

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Tyske turister strømmer i stigende grad til Sjælland

Antallet af tyske overnatninger på Sjælland og øerne er steget markant de seneste år. Destinationsselskaberne bag den fælles markedsføringsindsats fortsætter samarbejdet, selv om den statslige finansiering udløber ved årets udgang.

Log ind