Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flyrejsesøgemaskinen Momondo har registreret en stigning på hele 164 pct. i søgninger efter flybilletter til Osaka i Japan sammenlignet med sidste år.

Udviklingen er en del af en bredere tendens, hvor især asiatiske rejsemål vinder frem blandt danske rejsende i efteråret. Også byer som Fuzhou i Kina (+94 pct.), Incheon i Sydkorea (+52 pct.), Shanghai i Kina (+43 pct.) og Kathmandu i Nepal (+33 pct.) oplever øget interesse.

Momondo peger på en stigende eventyrlyst blandt danskerne, der i højere grad søger nye og anderledes oplevelser. Det er dog ikke kun Asien, der trækker. Nuuk i Grønland er steget 112 pct. i popularitet, mens også Muscat i Oman og Agadir i Marokko er i fremgang. Samlet set vidner tallene om, at danskerne i stigende grad vælger rejsemål, der tilbyder kulturel variation og nye perspektiver frem for klassiske solferier.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotelbranchen mærker konsekvenserne af konflikten i Mellemøsten

En ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer viser, at konflikten i Mellemøsten allerede nu påvirker hotelbranchen. Særligt i København forventer hotellerne stigende omkostninger og færre internationale gæster. Et flertal forventer negativ effekt på bundlinjen.

Log ind